sestdiena, 2015. gada 23. maijs

Terases būvniecība

Tā kā tuvojas gada siltā sezona: maijs - septembris, ir vēlme pēc iespējas vairāk baudīt svaigo āra gaisu. Ne velti, mājas projektā iekļāvu terasi, lai tāda iespēja būtu, un tā kā tās vēl nav, tad atliek izbūvēt. Vēl sākotnēji domājot par pasēdēšanu ārpus mājas DR pusē izveidoju lielu juma pārkari, lai sēžot uz terases pēkšņi nepārsteidz lietus un tas lieki nemērcē āra mēbeles.
Tesases pamatu izbūves pieredzes iegūšanai izmantoju youtube.com pieredzi un  building.lv foruma  diskusiju par vairāku terases pamatu būvniecības veidiem. Galu galā izvēlējos variantu ar 50cm dziļu betona stabu ar pēdu betonēšanu. Tā kā terase ir plānota taisnstūrveida 4.8x2.4m, tad iztiku ar 6 pamatu stabiem + viens stiprinājums terasei tieši pa vidu.

1. Darbu sāku ar pamatu stabu asu novilkšanu, virves norāda koka karkasa stiprinājuma augstumu.


2. Izraku pamatu bedres 30 cm diametrā un 50cm dziļumā. Tad iekšā ieblietēju 10cm šķembas. Pirms betonēšanas katrā bedrē ielēju pusspaini ūdens, lai betons labāk sasaistās ar šķembām un slapja grunts neveicina betona izžūšanu.
Bedrē 15cm augstumā pildīju grants/cementa javu, kas kalpos par pamatu pēdu. Grants palika pāri pēc grīdu betonēšanas. Javā ievietoju trīs L veida armatūras d8mm. Pēc tam ievietoju ruberoīda cilindru d20cm, kuru piepildīju līdz augšai ar cementa javu. Betona pildīšana jāveic paralēli ar cilindra pierakšanu no ārpuses, lai betons neizspiestu ruberoīda formu. Ar garu armatūras stieni regulāri sablietēju betonu ruberoīda cilindrā, lai nebūtu gaisa burbuļi


 3. Kad konusi sapildīti, tajos ievietoju brusu pēdas terases karkasa stiprināšanai. Pēdas uzstādīju stingri saskaņā ar striķi, lai būtu līmeni un vienā taisnē, kas atvieglos terases karkasa montāžu.


4. Terases platībā un 20cm tai apkārt pa perimētru noraku auglīgo zemes virskārtu. Padziļinājumus  un nelīdzenumus piebēru ar smilti un nolīdzināju virsmu daudz maz līdzenu ar kritumu prom no mājas.


5. Pārveidoju lietus ūdens notekas pieslēgumu pie lietus ūdens kanalizācijas, tā lai tas kļūtu vairāk mitruma drošs. To izdarīju, lai līstot lietum, ūdens lieki nešļakstās un tiek novadīts tieši lietus ūdens kanalizācijā. Pēc terases izbūves, piekļuve pieslēguma vietai būs ierobežota.


6. Uz nolīdzinātas smilts uzklāju biezo agroplēvi, lai neaug zāle. Terases nesošo karkasu izveidoju  no 150x50mm impregnētiem dēļiem. Nesošos dēļus un šķērskokus savā starpā stiprināju ar brusu kurpju palīdzību.


Negaidīti noderēja mājas būvniecības laikā kļūdaini iebetonētā brusas pēda, ko izmantoju terases vidus stiprināšanai.


7. Tā kā terases augstums virs zemes līmeņa ir 45cm, tās ērtai lietošanai  izveidoju vienu pakāpienu. Pakāpiens nebalstās uz zemes, bet stiprinās tikai pie terases karkasa - negribēju sevi nogurdināt ar papildus 3 pamatu betonēšanas tikai priekš pakāpiena.


Terases pakāpiena materiālus rūpīgi impregnēju pret pūšanu, kā arī pārklāju vertikālo kokmateriālu augšējo daļu ar hidroizolāciju, lai lietus ūdens nesūcās iekšā. Nezinu vai tas strādās, bet domāju, varētu pagarināt kokmateriāla mūžu. Hidroizolēju ar pāri palikušo pirts grīdas  hidroizolāciju - Hidroplast.



8. Karkass un pakāpiens pabeigts - skrūvēju klāt impregnētos terases dēļus izmantojot nerūsējošās  tērauda paurbjošās skrūvēs. Pānēmu dēļus ar rievām, gribēju gludos, bet tādus ātrumā nekur nevarēju dabūt. Pirku dēļus aprīlī, tāpēc steidzos, lai dēļi būtu gatavoti no ziemā zāģētiem kokiem un pažuvuši, nevis no pavasara sezonas - zaļi.


Nostiprināju vertikālos kokus terases margām pirms terases dēļu uzstādīšanas.


Pa terases perimetru gar mājas sienas izveidoju grīdlīsti no 20x100mm dēļa, lai nejauši ar krēslu vai kāju nenosmērētu un nebojātu mājas apmetumu grīdas līmenī.



9. Pārklāju dēļus ar STAFOR darvas eļļu dabīgā krāsā. Divām kārtām patērēju ap 5 litriem. Obligāti liekā eļļa jānoslauka, jo vēlāk terase būs lipīga. Manā gadījumā pagāja 2 nedēļas līdz eļļa dēļu rievās sasūcās un kļuva pilnīgi nelipīga.



10. Terases margas izveidoju no 20x100mm žoga dēļiem.  Uz margu malām puķītes, puķu podi un modificētie DEPO puķu podu stiprinājumi.


Vēl atliek nobērt šķembas  apkārt terasei uz agro plēves malām un terase gatava. 

Un var baudīt silto vasaras laiku ar ērtībām zem jumta arī ārpus mājas...


sestdiena, 2015. gada 9. maijs

Mājas nodošana ekspluatācijā

Saskaņā ar bankas nosacījumiem, māju bija nepieciešams nodot ekspluatācijā 1,5 gadu laikā no kredīta saņemšanas, tas ir, 19.09.2014.
Šajā laikā jau dzīvoju mājā, taču vēl nebija līdz galam pirts, kā arī bija veiktas izmaiņas projektā - mainīts mājas ieejas durvju un logu izvietojums. 

1. Pirmais solis ceļā uz mājas nodošanu ekspluatācijā bija projekta korekciju veikšana AU kārtībā, ko paraksta arhitekts. Sakarā ar to, ka arhitekts bija ļoti aizņemts, sarunāju ar rasētāju pārzīmēt projektu, vēlāk arhitekts koriģētos  projekta sējumus parakstīja - izmaksas 200 EUR.
Pie projekta korekcijas ņēmu vēru niansi, ka nododu ekspluatācijā tikai pirmo stāvu, tāpēc mājas būvniecību sadalīju 2 kārtās: 
  • 1. kārtas ietvaros ir jāizbūvē dzīvojamās ēkas 1.stāvs un pirts ēka.
  • 2. kārtas ietvaros ir jāizbūvē trepes uz dzīvojamās ēkas 2.stāvu, dzīvojamās ēkas 2.stāvs un žogs gar teritorijas robežu.

Salaspils būvvaldi sekojošs sadalījums apmierināja.

2. Pēc AU izmaiņu saskaņošanas būvvaldē,  griezos Valsts zems dienestā inventarizācijas lietas sagatavošanai - izmaksas 280 EUR, Tā kā izbūvēju tikai 1. stāvu un pirti - maza platība, mazas izmaksas. :)

3. Pieaicināju sertificētu skursteņslauķi mājas (2 skursteņi) un pirts (1 skurstenis) dūmeņu apsekošanai un akta sagatavošanai. Pasūtīju Valsts Ugunsdzēsēju biedrībā - izmaksas 70 EUR.

4. Mājas elektroinstalācijas izolācijas pretestības mērījuma sertifikāta saņemšanai pieaicināju elektriķi. Izmantoju Valsts Ugunsdzēsēju biedrības pakalpojumus - izmaksas 100 EUR.

5. Mērnieks sagatavoja aktuālo topogrāfiju ar mājas un pirts izvietojumu un esošajām komunikācijām: ūdens, kanalizācijas un elektrības pieslēgumu-  izmaksas 150 EUR.

6. Dīvaina un neizprotama lieta, kas nepieciešama mājas nodošanai ekspluatācijā, ir mājas pagaidu energoefektivitātes sertifikāts, kurš derīgs 2 gadus. Tas ir hipotētisks, balstīts uz aprēķiniem bez reāliem mērījumiem. Manuprāt naudas slaukšanas pasākums par bezjēdzīgu papīrīti - izmaksas 100 EUR.

7. Iegādājos mājas numura zīmi un piestiprināju pie sienas - 11 EUR.

8. Iegādājos karoga turētāju, karoga kātu un karogu. Piestprināju karoga kāta turētāju pie sienas. Izmaksas - 37 EUR.

Tādējādi pēc vairāku mēnešu dokumentu vākšanas, 09.04.2015 būvvalde izsniedza apliecinājumu par mājas nodošanu ekspluatācijā. Kopējās izmaksas papīru vākšanai, lai būtu iespējams legāli dzīvot uzceltajā mājā, sastādīja - 948 EUR.

Toties, uz 1. un 4 maija svētkiem varēja izkarināt Latvijas karogu. Tas ir svinīgs un noskaņojuma pacilājošs notikums darot to pirmo reizi dzīvē.