otrdiena, 2013. gada 27. augusts

Zemes darbi: bioloģiskās kanalizācijas ierīkošana, elektrības kabeļa un ūdens apgādes caurules guldīšana.



Tā kā augusts ir viens no sausākajiem gada mēnešiem, kad gruntsūdens līmenis ir viszemākais, ir ieplānoti apjomīgākie un dziļākie zemes darbi:

  • Bioloģiskās kanalizācijas sistēmas mājai un kanalizācijas sistēmas izveidošana pirtij;
  • Elektriskā kabeļa ierakšana no mājas līdz sadales skapim;
  • Ūdens caurules guldīšana no mājas līdz dziļurbumam;
  • Zemējuma kontūra izveidošana;

Bioloģiskās kanalizācijas ierīkošana:
Kaimiņam Mārim raka kanalizāciju 3 nedēļas atpakaļ, 2,7m dziļuma bija sauss, tas nozīmē, ka arī manā gadījumā varētu būt līdzīgi un ja rakšu kanalizāciju varētu iztikt bez gruntsūdens pazemināšanas, kas nav bezmaksas pasākums. Tāpēc ar steigu ķēros klāt uzņēmuma meklējumiem, kurš var izbūvēt bioloģisko kanalizācijas sistēmu. Pēc nelielas tirgus izpētes un kvalitātes/cena izvērtējuma, izvēlējos to pašu brigādi, kura uzstādīja kanalizācijas sistēmu kaimiņam, jo:
Galvenajam inženierim (kurš izstrādā un ražo sistēmu) ir 20 gadu pieredze bioloģisko sistēmu ražošanā/uzstādīšanā;
Viens no brigādes darbiniekiem ir mana kaimiņa brālēns – sliktu mantu neieteiks;
Cena bija pieņemama – vislabākā (kā paziņam);
Elektrības pieslēguma ierīkošana:
Mājas elektrobarošanas pieslēguma izveidošanai nopirku 40m garu kabeli AXPK 4x16mm2 4. Attālums no mājas līdz sadales skapim bija 30m, bet tā kā abos galos jāatsāj montāžas rezerve, un tranšejā kabelis neguļ taisnā līnijā nopirku vairāk. Latvenergo man nodrošina 3f25A pieslēgumu. Kabelim ir tikai 4 dzīslas, tāpēc zemējums būs vietējais – izbūvēts pie mājas.
Pirts elektrobarošanas pieslēguma izveidošanai nopirku 40m garu kabeli CYKY 3x2,5m2 Trases garums no mājas līdz pirtij arī ap 30m. Slodze maza, tāpēc kabeļa šķērsgriezuma pilnīgi pietiks atliektiem galiem.
Mājas sakaru nodrošināšanai tika iegādāts zemē guldāmais UTP kabelis un d50 caurule nākotnes pieslēgumiem, lai nav jārok vairāk mājas pagalms, ja būs nepieciešamība guldīt papildus kabeļus – elektrības vai sakaru.
Ūdens apgāde:
Vēl pagājušo gadu ierīkojām ar kaimiņu Māri vienu dziļurbumu uz dviem, šogad pieslēgums. Tā kā mājas pamatos ir izveidots ievads no D40 gofrētās caurules ūdens pieslēgumam, tad Depo iegādājos 42m garu ūdens cauruli d25 ar sienas biezumu 2mm.

Darbu gaita:
8:15 kanalizācijas ierīkotāji bija ieradušies, uz 8:30 sarunāts traktors. Vēl pirmajā tikšanās reizē vienojāmies par kanalizācijas sistēmas uzstādīšanas vietu, taču pirms darbu sākuma tika pārbaudītas āderes, un tā kā sākotnējā vieta sakrita ar āderu krustpunktu – mainījām kanalizācijas izvietojumu. Kā, par brīnumu – jaunā vieta sakrita ar TP iezīmēto . :)
Pēc mājās iekšējā kanalizācijas tīkla ierīkošanas biju atstājis vaļā kanalizācijas caurules izvadu. Nebija jēga rakt ciet, jo tāpat būs jārok vaļā kabeļu un ūdensvada pieslēgšanai.
8:45 atbrauca traktors. Tā kā kanalizācijas sistēmai paredzēto dzelzsbetona grodu piegāde kavējās, traktors līdzināja vienu no 3 melnzemes kaudzēm, jo plānotā kabeļu trase bija zem vienas kaudzes malas, un raka tranšeju elektrības, UTP kabeļa un ūdens caurules guldīšanai, kas ir dziļāk nekā kanalizācija. Cieņu vīriem – palīdzēja kabeļu guldīšanas darbos kamēr gaidījām grodus.

10:00 atveda skalotos oļus filtrācijas aku uzstādīšanai.
11:00 atveda d1,5m, h1m 2gab godus ar dibenu mājas kanalizācijai un d1 h1m+0,5m bez dibena pirts kanalizācijas sistēmai.
Kamēr krāmēja laukā DzB grodus no smagā auto piekabes, tika rakta ap 2,7m dziļa bedre mājas kanalizācijas sistēmas uzstādīšanai. Par laimi bija sauss un grodus varēja uzstādīt bez ūdens sūknēšanas laukā no bedres.

12:00 traktors iecēla bedrē 1,5m diametra DzB grodus, vīri sāka montēt bioloģisko sistēmu un veidot mājas kanalizācijas tīkla pieslēgumu, guldot d110 cauruli ar kritumu 2mm uz 1m. Kritums ir tik mazs, lai biezā frakcija nenogulsnētos (neiztecētu ātri ūdens prom) un sistēmu neaizdambētos.
13:00 Vīri montē sistēmu, pa to laiku traktors rok tranšeju, turpinu saviem spēkiem kabeļu un ūdens vapgādes caurules guldīšanu.

15:00 Kabeļi un ūdensapgādes caurule ieguldīta – traktors rok tranšeju ciet;

15:30 Traktors rok bedri pirts kanalizācijas sistēmas DzB grodu uzstādīšanai. Šoreiz bedre ir seklāka – 1,5m dziļa, tā lai groda dibens būtu zemāk par grunts sasaluma dziļumu.

16:00 tiek iecelti bedrē DzB grodi, iekšā un apkārt grodam iebērti skaloti oļi ar mērķi – ūdens infiltrācijas uzlabošanai gruntī. Pirtī nebūs tualetes, tāpēc grodā nāks iekšā pelēkie mazgāšanas ūdeņi. Tie pēc nostāvēšanās kārklu slotu mudžeklī (ziepju savākšanai) iesūksies gruntī.
16:30 mājas un pirts kanalizācijas sistēmu uzstādīšana ir galā. Traktors ber ciet grunti un planē pagalmu līdzenu. 

 
Netiek bērta ciet vieta pie ievadiem mājā – jo jāveido zemējuma kontūrs, lai nav jārok vaļā vēlreiz. Sarunāju ar brālēnu, ka tuvāko dienu laikā atbrauks palīdzēt to uzstādīt  - viņam ir zemējuma stieņu dzenamais agregāts.
18:30 darbs pabeigts. Vēl papildus jāpielīdzina ar lāpstu un grābekli, bet tas citu dienu.

Bildes pirms


un pēc zemes darbu veikšanas – iespaidīga ainavas izmaiņa.

Nākamie šī gada (septembrī, kamēr sauss) lielākie zemes darbi:
Mājas zemējuma kontūra izveidošana, elektrības kabeļa ierakšana no mājas līdz pirtij un 2 atlikušo melnzemes kaudžu līdzināšana, lai nākošgad aug zaļa zālīte. :)

ceturtdiena, 2013. gada 22. augusts

Realizētās kamīnkrāsns projekts un literatūra

Mūrētās kamīnkrāsns galīgais projekts pirmajā versijā.
Ar dzelteno ir atzīmēti šamota ķiegeļi, ar brūno šīberi.

Tā kā bija nepieciešamība izvietot pelnu durtiņas par vienu ķiegeļu rindu augstāk, starp 1. un 2 rindu iestarpināju papildus ķiegeļu izklājumu.  Bija slinkums pārzīmēt krāsni par jaunu, tāpēc tas iestarpinājums ir sanācis tāds neveikls - ir jāgriež ķiegeļi.
Taču kieģeļu griešana mūsdienās nav problēma - ar fleksi var iegūt ļoti līdzenu griezumu, nevis tā kā agrāk, pieskaldot.

Ja nepieciešams koriģēt gatavu projektu, tad:
1. To var papildināt/saīsināt par pāra rindu skaitu bez problēmam, jo nemainās ķiegeļu izkārtojums.
2. Ja izmaiņas ir nepāra rindu skaitā - līdz nepieciešamajam augstumam tiek mūrēts pēc projekta, bet atlikušais augstums ir jāmūrē spoguļskatā, lai ir ievērota ķiegeļu pārsiešanās.

Literatūra par krāšņu mūrēšanu:
1. Mājas lapa www.stove.ru;
2. Grāmatas:




Saite uz grāmatām:  www.failiem.lv





trešdiena, 2013. gada 7. augusts

Siltās grīdas uz grunts betonēšana

Ir sācies atvaļinājums, kura laikā ir plāns sākt un pabeigt grīdas betonēšanu, lai var turpināt ar iekšsienu mūrēšanu un iekšējo komunikāciju izbūvi.

Un dienas aizgāja:
1. Mājas pamatos sabērtās smiltis ir sausas, tāpēc, kamēr raku kanalizāciju – ūdens sūknis strādāja visu dienu, un laistīju grīdu. Blietējot sausas – var tikai sacelt putekļus.

2. Salietās smiltis blietēju ar 90kg smago blieti. Gribēju ņemt 100kg, tomēr uz vajadzīgajām dienām tādu sarunāt nesanāca. Betonējot pamatus izmantoju 10cm platus dēļus, tāpēc labi redzēt uz pamatu sienām nepieciešamo līmeni katram grīdas slānim, jo 10cm biezumā ir jāber šķembas, un 10cm biezs būs putuplasta siltinājums. Smilts blietēšana padevās ātri, tāpēc atlikušajā dienas daļā savedu mājās 1/3 no nepieciešamā šķembas apjoma, kuras līdzināju un blietēju, iegūstot vēlamo līmeni.


3.Šķembu grābšana ar lāpstu un vešana mājā iekšā 28 grādu karstumā nav nekāda medusmaize, sarunāju palīgu. Kopā ar palīgu savedām altlikušos 2/3 no šķembu apjoma   Šķembas noblietējām. Pa dienu piegādātājs atveda 8m3 50mm biezu EPS100 putuplastu, armatūras sietu d3 ar 150mm acīm, plēvi  un 40maisus cementa sausā grīdas betona pagatavošanai.  


4. Darbojoties palīgam un viņa draugam savedām smilti ~3m3 – izlīdzinošais slānis starp šķembām un putuplastu. Tas ir nepieciešams, lai šķembas nesabojā siltinājumu un varētu iegūt daudzmaz līdzenu grīdu putuplasta ieklāšanai. Smiltis nolīdzinājām un ieskalojām starp šķembām. Salietās smiltis „špaktelējām” :), tas ir, līdzinājām – ar garu dēli vilkām pa grīdu krustu šķērsām katrai istabai – lai iegūtu līdzenu pamatni putuplasta guldīšanai.
Uz laistītām un līdzinātām smiltīm guldījām putuplasta pirmo kārtu. Kaut arī smilts ir salieta un sablietēta līdzinot – staigājot pa to, tomēr paliek pēdu nospiedumi – bedrītes un kalniņi, tāpēc pirms katras putuplasta rindas vajag novilkt pa smiltīm ar 1m garu dēli, lai nolīdzinātu pamatni. Pēc baltā putuplasta ieklāšanas telpas kļuva daudz gaišākas un mājīgākas, salīdzinot ar tumšajām smiltīm. Otro putuplasta kārtu likām perpendikulāri pirmajai.

5. Pabeidzu likt putuplastu. Pie sienas ar pienagloju 10cm augtsas un 2cm biezas putuplasta loksnes, lai grīdas betons nesaistās ar sienu, kā arī veic siltumizolācijas funkciju grīdlīstes stiprinājuma vietā. Kopā ar sievu uzklājām PE plēvi, lai betons nesatek spraugās starp putuplasta plāksnēm. Salikām armatūru. 


6. Dienas vakarā ieradās santehniķi 4 vīru sastāvā un 4 stundu laikā izveidoja piecus silto grūdu kontūrus 44m2 platībā. Uzstādīja caurules radiatoru pieslēgumiem (guļamistabās). It kā jau visās istabās varēja taisīt siltās grīdas, tomēr neliku to guļamistabās, jo negribu gulēt uz cirkulējoša ūdens - tāpēc tur ir radiatori. Izveidoja ūdens pieslēgumus virtuvei un vannas istabai, kā arī atstāji izvadus 2. stāva ūdens apgādes pieslēgšanai. Tika atvesti 8m3 grants no Vangažiem, frakcija 0-4, grīdu betonēšanai.  

7. Dienas vakarā ieradās grīdu betonētāji ar savu sūkni – betonmaisītāju un 3 stundu laikā sabetonēja 85m2 grīdas ar slāņa biezumu 7cm. Strādāja ātri un kvalitatīvi. Pēc grīdas betonēšanas pāri palika ap 2m3 grants un 10 maisi cementa. Tagad jādomā, kur tos izmantot, jo cementam ir īss realizācijas termiņš.

8. No rīta kārtīgi nolēju grīdas un pārklāju ar gāzbetona bloku iepakojuma plēvi, lai ūdens lielajā karstumā +30 neiztvaiko. Pluss lielajam karstuma ir tāds, ka grīdā esošais cements ātri izreaģēs un betons iegūs nepieciešamo stiprību ātrāk, nekā, ja ārā būtu tikai +20 grādi.


 Grīda gatava!

Ja ir kādi jautājumi, komentāri - droši, rakstat!