svētdiena, 2014. gada 8. jūnijs

Dekoratīvais fasādes apmetums, noteku uzstādīšana


Māja pagājušo gadu tika veiksmīgi nosiltināta. Veicot fasādes siltinājuma pārbaudi ar termokameru būtiski trūkumi netika konstatēti, tāpēc ar sparu varēja ķerties mājas fasādes nobeiguma kārtai - dekoratīvajam apmetumam.
Pirms nolemt, kurš būs labākais dekoratīvais apmetums, izskatīju sekojošus variantus:
 • Minerālais apmetums + krāsošana;
 • Akrila gatavais tonētais apmetums;
 • Silikāta gatavais tonētais apmetums;
 • Silikona gatavais tonētais apmetums
Pēc vairāku cenu piedāvājumu saņemšanas un ekspertu konstultācijām, izlēmu izmantot gatavo tonēto silikona dekoratīvo apmetumu, jo:
 1. Cenas ziņā, tas ir dārgāks par minerālo, taču tikai par ~20%, ja izmanto visus materiālus saskaņā ar tehnoloģiju. Un mehāniskās noturības ziņā visi gatavie maisījumi ir galvas tiestu pārāki par minerālo, tāpēc cenas starpība ir pieņemama.
 2. Akrila tonētais apmetums ir lētāks par 20% nekā silikona, taču mājām, kuras ir siltinātas ar minerālvati, tas neder, jo veido tvaiknecaurlaidīgu apmetuma kārtu. Ja būtu siltināta ar putuplastu, tad viennozīmīgi izvēlētos akrila gatavo tonēto apmetumu.
 3. Silikāta tonētais apmetums cenas ziņā ir līdzvērtīgs silikona, ir tvaikus caurlaidošs, bet ja tas samirkst - tad kļūst tumšāks, paliek pleķains līdz izžūst. Silikona apmetums nemirkst. Silikāta apmetums  nenodrošina mājas fasādes aizsardzību pret sūnām un citu organiku - toties ir loti ekoloģisks. :) Silikona apmetums nav tik ekoloģisks, jo apmetuma piedevas neļauj attstīties mikroorganizmiem.
Rezumējot -  mājas ārējai apdarei izmantoju Sakret silikona apmetumu ar grauda lielumu 1,5mm. Tonēts, krāsa - konjaks Nr 8, pats gaišakais tonis.


Dekoratībo apmetumu uzklāja vienā etapā ar veja kastu izbūvi, un pēc stalažu nojaukšanas var manīt, ka fasādes krāsa labi saskan gan ar tumši brūnajiem logiem un tumšo pīlādža krāsas vēja kasti.

Pēc viena kārtīga gāziena 20.maijā, mājas smukā fasāde 0,5m augstumā no pamatiem bija nosmērēta ar lietus šļakatām no zemes. Tāpēc ar steigu nācās uzstādīt notekas. Darbs nav sarežģīts, tāpēc veicu to pats saviem spēkiem.


Pieskrūvēju pie vēja kastes vienas plaknes malējos tekņu āķus, ar kritumu 0.5cm uz metru. Tad gar novilktu auklu skrūvēju pārējos tekņu āķus apmēram 70cm attālumā vienu no otra.


Tekņu galu un tekņū un pašu tekņu savstarpējo savienojumu  hermetizēju ar brūnas krāsas hermētiķi un tad nostprināju ar brūnas krāsas kniedēm.

Neparasts risinājums tika izmantots  noteikai jumta pārkarei virs ieejas durvīm, jo jumta mala atrodas apmēram 1.5m attālumā no sienas. Sākumā bija doma laist noteku taisni uz leju, bet tad pazustu jumta pārkares gaisīgums. Rezultātā ir izveidota noteka ar ļoti zemu līkumu pie mājas sienas, toties vienā stilā ar pārējām notekām. :)


Jumta terases pārkares noteku uzaisīju īsāku, lai var savākt lietus ūdeni mucā, un tas neiet zudumā. Vēlāk ierakšu (kad būs vairāk brīva laika) apkārt mājai lietus udens kanalizācijas caurules, lai var aizvadīt lietus ūdeni no mājas pamatiem  civilzētākā veidā, nevis ar jumta skārda atgriezuma renēm.

10 comments:

 1. Nav bailes ka pie ieejas to lēzeno notekas posmu ziemā nolauzīs kopā ar tur iekšā iesalušo ledu? izskatās nu ļoti garš posms bez stiprinājumiem.
  Otrs variants kā to vietu izveidot - notekas ķēdes veidā ar oļu pamatni apakšā līdzīgi kā http://salmiunmali.lv/2011/10/palodzes-jumta-galu-apdare-kezu-lietus-notekas/

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Par šādu risku nebiju iedomājies. Taču ko tur vairs varu darīt? Ja nolauzīs, tad arī domāšu - sliktākajā gadījumā demontēsu noteku un ierakšu spaini ar akmeņiem, kurā tecēs iekšā ūdens no demontētās noteikas teknes caurumu.

   Dzēst
 2. Vari padalīties ar info, kur smēlies idejas un risinājumus vēja kastes veidošanai? Man pašam jāveis, bet nizunu dažas lietas - no kāda izmera kokiem taisīt zem siju galiem to vēja kastes karkasu un ar kādiem dēļiem (izmēri, veids) to apdarīt? Ir ideja taisīt kā tev , ka kaste 90 gr. leņķi pienāk pie sienas un 90 gr. lņķī pieiet arī pie siju galiem (tev skatos tur tāda kā papildus kaste).

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveiks.
   Vēja kastes apšuvuma risinājumu izdomājām kopā ar strādniekiem, kas realizēja ideju.Sīkāk par vēja kastes izbūvi var lasīt šeit: http://gimenesmaja.blogspot.com/2014/05/veja-kastes-izbuve.html
   Vēja kastes dēļu stiprināšanai izmantoju 40x50mm latas. Vēja kastes augstums līdz jumta segumam bija veidots 2 vagondēļu augstumā, tādējādi spāres tika apzāģētas 90 grādu leņķī ar augstumus spāres vertikālai daļai bija 2 vagondēļi mīnus 50mm. Pašas vēja kastes karkasa būvniecība notika sekojoši:
   1. Pie spārēm no sāniem tika pieskrūvētas 50x40mm latas gad mājas sienu.
   2. Pie vertikālām latām no sāniem un pie spāres apakšas tika pieskūvēta horizontālā lata, kura kalpoja par pamatu horizontālo dēļu apšuvumam.
   3. Vēja kastes slīpās daļas dēļi tika skrūveti pa taisno pie spārēm.

   Dzēst
 3. Paldies, arī to palasīju. Saki, vai jumta kastes apakšējie dēļi (kur moskītu tīkls) pēc bildēm izskatās, ka nav vagondēļi (tādi ar gropi uz iekšu vienā malā un gropi uz āru otrā malā). Tie nebija vagondēļi, vai tu ņēmi nost to gropi?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Vēja kastes izveidei izmantoju divu veida dēļus: vagondēļus un žoga dēļus ar noapaļotiem stūriem. Un tur, kur ir moskītu tīkls, kāreiz tika izmantoti žoga dēļi, uzstādīti ar 5mm spraugām.

   Dzēst
 4. Ja nav noslepums cik izmaksaja apmetums kvadratmetra aptuveni?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Materiāla izmaksas uz 155m2 bija, 3.9 EUR/m2, darbs 4EUR/m2.

   Dzēst
 5. Arī man mājas ārsienas apmeta ar Sakret silikona apmetumu SIP/B. Ir divi jautājumi radušies:
  1)Tā kā apmetums tika uzvilkts un pēc tam līdzināts ar rīvdēli, tad ieskatoties apmetumā var redzēt, ka krāsa viscaur no smilšu graudiņiem ir norīvēta nost. Graudu pašos galos ir redzamas baltas galvas. No metra attāluma jau protams neko nevar redzēt, kopumā viss ir ok. Nevaru tagad saprast vai meistari pa stipru rīvējuši vai tā ir tāda šī materiāla uzklāšanas īpatnība? Kā Jums šajā ziņā?
  2) Uz atsevišķu logu ārējām palodzēm man veidojas sniega sanesumi. Sniegam kūstot šis mitrums samērcē logu aiļu apakšējā daļā (~2-3 cm zona no palodzes uz augšu) esošo apmetumu. Tā rezultātā apmetums kļūst šķidrs kā biezpiens un krīt nost. Vai ar šādu problēmu neesat saskāries?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Labvakar,
   1. Nebiju iedomājies sīkāk pētīt, bet tagad vakarā ieskatoties apmetumā no 20 cm attāluma nevarēju redzēt, ka pats smilšu grauds būtu gaišāks par pašu apmetumu. Varbūt man apmetums tonēts pašā gaišākajā tonī - konjaks 8, tāpēc lielas atšķirības uz aci nevar redzēt.
   2. Apmetums samērcēts gan nekļūst šķidrs. Ne uz sienām, ne uzpilējušie apmetuma gabali uz 2.stāva metāla palodzes aizsargplēves (pilnīgi noņēmu pēc vienas ziemas). Ne uz akmens, uz kura uzkrita apmetuma šļakatas uzklājot mājas ārējo apdari.
   Iesaku uzdot šo jautājumu pa tiešo Sakret, viņiem noteikti vajadzētu zināt, kāpēc tas tā notiek.

   Dzēst