sestdiena, 2014. gada 5. jūlijs

Zemes darbi, apbūves gabala planēšana

Jau pagājušajā gadā, pēc galveno būvdarbu pabeigšanas, rokas niezēja nolīdzināt uz zemes gabala esošās melnzemes čupas, lai grunts pa ziemu noblietējās un pavasarī var stādīt zālīti, iekopt dārzu. Taču visu laiku lija lietus, tādējādi zemes gabals bija slapjš un ar smago tehniku neizbraucams. Vairāk izdarīs skādes nekā labuma.
Tāpēc šo darbu atstāju nākošā gada pavasarim, kad būss sauss. Rudenī bija iespēja iegūt pa lētu naudu smiltis, ko izmantot papildus zemes gabala planēšanai pirms melnzemes līdzināšanai.

Viena smlts krava izgāzta mājas priekšā iebraucamā ceļa un ceļa puses zemes gabala līmeņa paaugstināšanai.

Pagalmā tika izgāztas 3 kravas ar smiltīm, jo māja ir nelielā pauguriņā un nepieciešams vienmērīgāks slīpums prom no tās

Viena krava smilšu ir paredzēta pirts pamatu apbēršanai, lai nestāv kā uz vistas kājiņām.
Smiltis atveda dažās no sausajām rudens dienām, tad sāka līt lietus, tad sniegs, un smilšu līdzināšana, tāpāt kā melnzemes, tika atlikta uz pavasari. :)
Aprīļa beigās, kad sniega ūdens jau  izžuvis, tika izsaukts traktors, kurš 3 stundu laikā izlīdzināja smilšu kaudzes.
Mājas priekšā gar zemes gabala robežu tika aizbērts grāvis un tika paplatināts iebraucamais ceļš. Tagad jau tas ir ļoti tuvs tādam, kādam jābūt saskaņā ar Tehniskā projekta novietnes plānu.
 
Pie pirtiņas esošā smilšu kaudze tika izretināta apkārt pirts pamatiem, lai nav ar ķerru apkārt jāvadā. Atliek ņemt rokā lāpstu un samest zem pirts grīdas, lai pirtiņa būtu tā kā uzkalnā un nekrātos lietus ūdens tās pamatu tuvumā.
 Pagalma puse arī smuki noplanēta ar slīpumu prom no mājas.


Ierodoties savā īpašumā, nākošajās brūvdienās pēc smilšu līdzināšanas, ieraudzīju, ka pie kaimiņa teritorijā darbojās mini ekskavators. Man vēl bija jāierok elektrības kabeli līdz pirtiņai, un šajā darbā lieti noder tehnika. Tāpēc lieki nekavējos, izmantoju izdevību un sarunāju, ka mini ekskavatos izraks un aizraks elektrības kabeļa tranšeju no mājas līdz pirtiņai. Tā ir izdevība, ja blakus strādā tehnika, jo pasūtot traktoru, būs jāmaksā par tā ceļu līdz objektam un atpakaļ, bet ja tas jau ir blakus - jāņem ciet. Ceļa izdevumi uz pusi mazāki.
Tranšejas kopējais garums 30m, miniekskavators to izraka un aizraka 1h laikā, atlika tikai ieritināt kabeli un pierakt brīdinājuma lentu. Pašam rokot būtu iztērēta visa diena darot smagu fizisku darbu.

Kamēr miniekskavators raka tranšeju, pa to laiku ar lāpstu sametu smiltis zem pirtiņas un apkārt pamatiem.

Tagad pirts ir nelielā uzkalniņā un tās pamati vairs nav tik izteiksmīgi augsti. Arī pēc melnzemes uzbēršanas un līdzināšanas visā zemes gabalā, grunts līmenis ap pirts pamatiem arvien būs samērā augsts.


Maija karstumā, kad zemes gabalis bija pienācīgi izžuvuis,  nolēmu līdzināt melnzemi. Piektdien vakarā sarunāju traktoru uz rītdienu 8:00. Atbraucot uz mājām, atcerējos ka nav darba diena, bet ir sestdiena, un kaimiņi vēl arvien saldi guļ. Bet nu tā kā traktors jau brauc, aizūtīju SMS, atvainodamies par to, ka agri sāku trokšņot. Un tad kad traktors sāka strādāt liku tam strādāt tālākājā zemes gabala stūrī, lai mazāks troksnis kaimiņiem. :)


Kopā tika uzvadāti un noplanēti ap 300m3 no mājas un piebraucamā ceļa noraktās zemes virskārtas. Šo darbu pieredzējis traktorsists paveica 5h laikā. Noplanēja tik līdzeni, ka pietika piegrābt ar grābekli, lai iegūtu galīgo līdzenumu.

Zeme nolīdzināta, tāpēc pēc noskrietiem 10km Nordea maratonā, ierados zemes gabalā un kopā ar sievu un māsu iesējām zālīt, lai paagalms ātrāk zaļš un netīrumi nenesās mājā iekšā.  Ļoti paveicās, ka dažas dienas vēlāk kārtīgi nolija lietus un zeme bija pietiekoši mitra lai tā zālīte sadīgtu.

Vienā zemes gabala daļā tomēr bija par zemu, nepietika ar esošajiem melnzemes krājumiem, tāpēc ievietoju sludinājumu ss.lv par noraktās auglīgās zems iegādi.


Atvedīs vēl papildus kravas, bildē redzamajām, un varēs līdzināt.

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana