otrdiena, 2014. gada 6. maijs

Vēja kastes izbūve

Šogad pavasaris iestātājas agrāk nekā iepriekš, tāpēc pie mājas ārējās apdares darbiem bija iespēja ķerties jau sākot ar marta vidu. Un tā kā jumta vēja kastes izveidošanu var veikt laikā, tad kad ārā ir mīnuss temperatūra (naktī), martā tika iegādāts materiāls:
 • 180 vagondēļi "klasika", biezums 18mm;
 • 80 žoga dēļi, biezums 20mm;
 • Pašurbjošās koka skrūves garums 90 un 45mm;
 • Krāsa/antiseptiķis "Tekstūrdekors", krāsa "Pīlādzis", 16l;
 • Smalkais armēšanas siets 1x40m - pret lapsenēm;
Gibēju nopirkt 16mm biezus vagondēļus, taču tik biezas "klasikas" nebija noliktavā pārdevējam, tāpēc izmantoju 18mm. 13mm biezi tomēr šķita par plānu ārā izmantojamiem kokmateriālam.
Žoga dēļus iegādājos vēja kastes horizontālās daļas izveidošanai, kur tie tiks uzstādīti ar 5mm spraugām jumta seguma vēdināšanas nodrošināšanai. Tā kā tekstūrdekors tika veiksmīgi izmantots gan pirts apdarē, gan jumta izbūves dēļu krāsojumā, tad paliku uzticīgs Latvijā ražotam produktam.

Dēļu krāsošanu veicu saviem spēkiem un tāpēc pielietoju "rūpnieciskās" darba metodes :) Krāsoju ar rullīti uzreiz 10 dēļus, tieši dēļu krāvumā, tikai vagondēļu fāzītes piekrāsoju ar otiņu. Tādā veidā 16h laikā nokrāsoju 2 kārtās nepieciešamo deļu apjomu ~ 80m2. Interesanti, cik ilgi un cik tas man izkmaksātu, ja strādnieki krāsotu dēļus?


Šādai rūpnieciskai krāsošanai ar rullīti tomēr ir viens liels mīnuss - krāsa ir šķidra un vējainā laikā rullīša sari met augšā sīkus pilieniņus., tāpēc rokas un piedurknes ir tikpat krāsotas kā dēļi darba dienas dienas beigās.
Darba gaitā, tika apzāģētas spāres horizontāli, lai vēja kastes sānu apšuvumu veidotu 2 vēseli vagondēļi. Pietiekoši daudz lietus ūdens tekņu stiprināšanai. No 40x50 latām tika izveidoti trīsturī, pie kuriem tika pieskavots stiklašķiedras siets un tad skrūvēti klāt  horizontālie vēja kastes dēļi.
Vēja kastes sānu daļas izbūvi bija iespējams veikt no nelielām stalažām, taču mājas galos, kur dēļi bija jāstiprina korē, bez nopietnākām stalažām neiztikt. Stalažas tika sarunātas, atlika atvest uz būvlaukumu. Lētākais variants to transportēšanai bija īrēt piekabi un vest ar savu auto.

Tā kā vedu piekabi pirmo reizi mūžā, ļoti ektremāls piedzīvojums bija braukt ar tām atmuguriski, tā lai trāpītu pa vārtiem iekšā privātmājas pagalmā. 
Stalažas atvestas, uzstādītas, darbs raiti rit uz priekšu.

Stalažu klājam tika izmantoti pamatu betonēšanā pielietotie dēļu veidņi. Strādnieki vēl nosmējās, ka no šiem 2 gadus veciem veidņiem vēl izbūvēšu šķūniti. :)


Māas gala sienās augšejā daļā, virs 2. stāva griestiem, tika izveidots retināts dēļu trīstūris, lai notiek bēniņu telpas vēdināšanās. Dēļiem no iekšpuses pieskavots smalkais apmetuma siets pret kukaiņiem.

Jumtua kopturi un mūlratas palika redzamas, tāpēc tās tika noslīpētas un nokrāsotas ar "tekstūrdekoru". To apakšējā daļa tika nozāģēta 45 grādu leņķī, tādējādi padarot tos mazāk masīvus un vairāk dekoratīvus. Līdzīgu paņēmienu izmantoju pirtiņas izvirzīto baļķu noformējumam.

 
Pēc 2 nedēļu darba jumta vēja kaste ir gatava. Tā būtiski uzlabo mājas vizuālo tēlu un piešķir tai pabeigtības skatu.
Vēl atliek uzstādīt, teknes, notekas, pabeigt dekoratīvo fasādes apmetumu un nokrāsot pamatu cokolu. Un tad, mājas ārējā apdare būs pilnīga.

9 komentāri:

 1. Skaisti. Vienīgi vai pie tik lielām pārkarēm ir nepieciešamas teknes?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveiki,
   Es jau labprāt iztiktu bez, tomēr teknes ir nepieciešamas. To pierādīja spēcīgās lietusgāzes 20.05.2014. Mājas sienas (apmetuma) daļa 0.5m augstumā tika nosmērēta ar šļakatām.

   Dzēst
 2. Man tev viens netaktisks jautājums par izmaksām :)
  Cik tev uz šo brīdi ir izmaksas un kādā veidā tās sadalās pa darbs/materiāli pa galvenajām pozīcijām - pamati, sienas, jumts, fasāde, inženiertīki, apdare?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveiks,
   Pagaidām ir tā, ka +/- iekļaujos plānotajā tāmē kopumā, tomēr dažas pozīcijas lec ārā, ar palielinātām izmaksām piemēram, apkures ierīkošana, ārējā apdare (vēja kastes izbūve) un iekšējā apdare (virtuves un vannas istabas aprīkojums).

   Lūk ieskats sākotnējā tāmē, kura tika gatavota bankai:
   1. Kārta 42 345,74 LVL.
   Pamatu izbūve 6 929,44
   Sienu izbūve 7 370,11
   Pārseguma uzbūve 1 902,63
   Jumta uzbūve 4 734,09
   1.stāva grīdas uzbūve 1 663,82
   1.stāva apkures uzbūve 5 491,74
   1.stāva ūdens apgādes un kanalizācijas izbūve 3 978,88
   1.stāva iekšējā apdare 6 197,70
   1.stāva Ielektroinstalācijas ierīkošana 1 695,07
   Ārējā apdare 2 382,25

   Kad ievākšos mājā, publicēšu gala izmaksas.

   Dzēst
 3. Sveiks, sekoju līdzi blogam jau no paša sakuma.
  gribēju pajautāt cik H-? griesti pirmaja stavā via tiešam tikai 11x 20 cm sanak 2,2 m ?
  man arhitekt uzzimejis 3 m, man liekas ,ka pa daudz.
  paldies

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Mājas griestu augstums 1.stāva viesistabā ar atsegtajām sijām ir ap 2.8m, bet telpās, kur ir vienlaidu reģipsis, - 2.67m. 3m augsti griesti dod lielu telpas kubatūru - būs ko piesildīt ziemā, bet ja liela istaba, tad dod telpiskuma sajūtu. Mazām istabām augsti griesti "nepiestāv" manuprāt.

   Dzēst
 4. Tev tiešām tik daudzvagonka izgaja?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Palika pāri ap 20vagondēļiem un ap 20žoga dēļi. Vagondēļus izmantoju pirts iekšējā apdarē.

   Dzēst
 5. Sveiks! Vai būtu vērts likt stikla šķiedras sietu vēja kastē? Vai lapsenes tam nevarētu izgrausties cauri?

  AtbildētDzēst