pirmdiena, 2013. gada 30. decembris

Mājas iekšējās elektroinstalācijas ierīkošana - 1

Decembris mājas būvniecības ziņā bija tukšais mēnesis. Bija daudz darbu savā pamatdarbā, jāgatavo piedāvājumi iepirkumu konkursiem, kā arī bija jārūpējas, lai decembrī būtu maksimāli veikta projekta izpilde, lai sasniegtu prognozētos gada „aktēšanas” apjomus.
Tā kā iekšējās elektroinstalācijas ierīkošana ir mājas izbūves posms, kur par darbu maksā saskaņā ar guldītajiem kabeļu metriem un pieslēguma punktiem, tad ekonomisku apsvērumu dēļ šo darbu nolēmu veikt pats. Pakonsultējies ar draugu Jāni, kurš veic māju elektroinstalācijas ierīkošanu, ķēros pie darba.
 1. Atzīmēju mājas plānā rozešu grupu un slēdžu vietas. 
 2. Aizņēmos no Jāņa kroņurbi rozešu un slēdžu kārbu uzstādīšanas vietu izveidošanai gāzbetona mūrī. Vienas darba dienas vakara laikā tika izurbtas 46 instalācijas vietas. 
 3. Pēdējās brīvdienās pirms jaunā gada izīrēju kanālu frēzi un putekļusūcēju par 20 LVL instrumentu nomā. Apsvēru kanālus izveidot ar „flekša” palīdzību, taču atteicos no šīs domas daudzo mīnusu dēļ :
 • ir jāveic dubults darbs „ejot” pa kabeļu trasi kanāla izveidošanai,
 • fleksim nevar pielikt putekļusūcēju, jo bez tā ir putekļu jūra un normāli pastrādāt nav iespējam,
 • kabeļu kanālam ir neregulārs dziļums, kas paildzina gropes izkalšanai nepieciešamo laiku. 
Rozešu centri ir 30cm virs grīdas 7cm attālumā viens no otra horizontāli. Gaismas slēdžu vietas ir 90cm no grīdas un 15 no durvju ailas malas. Redzēju SLO veikalā elektriķu līmeņrādi, kur šie lielumi jau bija norādīti, un atlika tikai pareizajā vietā uz sienas atzīmēt un veikt urbumu - ļoti praktiski. Priekš sevis uztaisīju kaut ko līdzīgu - koka lata ar attāluma atzīmēm, lai nav pa māju jāstaigā ar ruleti. :)

 

Virtuves zonā rozetes izvietotas virs plānotās galda virsmas ~ 110cm augstumā, lejā rozete ledusskapim.

Lai optimizētu un samazinātu kanālu izveidošanai nepieciešamo darba apjomu, slēdžu un rozešu kabeļu trases ir vērts apvienot.

Zemāk esošās fotogrāfijas labajā pusē ir kabeļu kanāls priekš āra rozetes. Tā atradīsies zem nākotnē izbūvētas auto nojumes. Būs taču jāpieslēdz putekļu sūcējs,  elektriskais zāģis vai jāpieslēdz ārā augošas eglītes apagaismojums - rozete ir mājas ārpusē un nav jāvēlk lieki pagarinātāji.
Līdzīgi rīkojos arī ar ūdeni. Ir izveidots ūdens šļūtenes pieslēguma punkts mājas ārpusē, lai ūdeni dārza laistīšanai nav jāņem no mājas iekštelpām. Itkā jau sīkums un papildus izmaksas - taču pēc manām domām tas ir racionāli.


Visu kabeļu kanālu izveidošana aizņēma vienu darba dienu. Rezultātā 30l ar gāzbetona lauskām, 2 būvniecības putekļusūcēja maisi ar gāzbetona putekļiem. Neskatoties uz to, ka darbojās putekļu sūcējs, nācās turēt logus vaļa un mājā caurvējš, tāpēc pašam iesnas un paaugstināta temperatūra nākošajā dienā.
Ieteikums - ir labi jāsaģērbjas, veicot putekļainus darbus, lai nesaaukstētos. :)

Iepriekšejā rakstā no bloga lasītāja puses tika ievērots nepareizi uzstādīts apkures sistēmas izplešanās trauks. Meistars, kurš veidoja apkures katla apsaisti, piekrita, ka ir kļūda, un to laboja, Fotogrāfija pirms atgaisotāja uzstādīšanas.

Nākošie darbi - kabeļu vilkšana un rozešu/slēdžu kārbu nostiprināšana... un tad sienu apmešana.

Bloga lasītāji: Vēlu Jums laimīgu un veiksmīgu Jauno 2014.gadu!

6 komentāri:

 1. Pareizi darīji ka iznomāji gropju frēzi, es arī gāzbetonā ar fleksi nomocijos pa brivdienām vairākus mēnēšus kamēr 110m2 telpām izdzinu gropes.
  Vispār veiksmīgu gadu mājas būvniecībā, lai izdodas viss iesāktais un veiksmīgi ievākties!

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Ir stūri un grūti pieejamas vietas, kur gropju frēzes gabarītu dēļ tomēr bez flekša neiztikt. Savi 1 - 2% darba ar to ir javeic.
   Paldies par vēlējumu, šogad, bez variantiem, ir jāievācās jaunajā mājā :)

   Dzēst
 2. Sveiks!

  Laimīgu jauno gadu! Veselību un izdošanos!
  Par apkures katlu - tagad kā pie cilvēkiem!
  Par elektrību - taisnība, gropju frēze atvieglo krietni darbu, protams gāzbetonā cita aršana, neatsverama tā ir, kad darīšana ar dzelzsbetonu. Par cik pats esmu elektriķis, tad man tāda ir īpašumā un nevienu brīdi neesmu nožēlojis tās izmaksas. Ļoti pareizs lēmums tev, no izvietojuma viedokļa ar neko sliktu nevaru teikt, viss kā pēc priekšrakstiem. Es gan parasti pieaicinu saimniekus, lai piemēra ar roku cik augstu slēdzim ir jābūt, lai nav jāstiepjas, citiem ērtākais augstums var būt 85 cm piemēram. Bet tas tā.

  Veiksmi darbos!

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Paldies, veselība vienmēr noderēs. Tā pamazām ir atgriezusies, jāturpina tik uz priekšu. :)
   Tā kā ierīkoju elektrību pirmo reizi mūžā, iepriekšējā pieredze netraucēja un nebija daudz jautājumu par augstumiem. Taisīju pēc "standarta" un miers, jo pašam dzīvoklī gaismas slēdži ir plecu augstumā no rezetes sienām pa vidu.

   Dzēst
 3. Foršs blogs, nopietna pieeja, kvalitatīvs teksts. Tā turpināt :)

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Paldies par novērtējumu. Taisu priekš sevis, un rakstu tā, lai vēlāk pašam ir ko plasīt un atcerēties par mājas būvniecības procesu pēc kāda laika.
   Un, ja kādam noder apraksts, smelties idejas un iedvesmu, tad - Super! :)

   Dzēst