sestdiena, 2015. gada 27. jūnijs

Pirts iekšējā apdare pabeigta

Kad pērtuve nosiltināta un uzstādīta tvaika izolācija, ir pienācis nākošais darba posms - iekšējo apdares dēļu uzstādīšana, lāvu uzstādīšana un priekštelpas apdares finalizēšana.

Iekšējās apdares pabeigšanai iegādājos:

 • melnalkšņa apdares dēļus 13,5m2;
 • lāvas melnalkšņa dēļus;
 • ēvelētas brusas 45x75mm lāvas konstrukcijas izbūvei;
 • melnalkšņa un priedes iekšējos stūrīšus karsētavas un priekštelpas apdarei;
 • priedes grīdas dēļus 30mm biezumā 5,6m2;
 • priedes grīdlīstes priekštelpai;

1. Karsētavas apdares dēļus mazajā pirtiņā varēja izvietot tikai caur karsētavas durvīm, priekštelpas platums ir tikai 2.6m. Tā tie dēļi atradās uz grīdas līdz tika uzstādīti uz sienām un griestiem. Izvēlējos melnalksni, jo tas ir tumšāks par apsi un liepu tikai tīri no praktiskā viedokļa - uz tumša dēļa ir grūtāk pamanīt netīrumus un tas ilgāk izskatās svaigs.


Melnalkšņa dēļi tika uzstādīti horizontāli un paralēli karsētavas durvīm. Sienā augšā un lejā ventilācijas atveres aizvērtas, lai strādājot siltais gaiss neplūstu prom. Strādājot ziemā tika kurināta pirts krāsns, lai nebūtu jāstrādā mīnus grādos.


2. Lāvas konstrukcija veidota no ēvelētām 45x75mm dimensijas priedes brusām. Klāt skrūvēti melnalkšņa lāvas apdares dēļi smukumam. Lāvai ir L veida, uz kuras var gulēt 2 cilvēki vienlaicīgi. Lāva tiek uzstādīta 1.15 cm attāluma no griestiem uz leju, lai cilvēks var sēdēt taisni un maksimāli tuvu griestiem, jo tur ir siltākais gaiss. Karsētavas izmērs ir 2.4x2,0m un griestu augstums 2.05m.


Lāvas konstrukcija veidotā bez statņiem un skrūvēta pie sienas, tas ir, nav vertikālo brusu līdz grīdai, kas balsta lāvu. Tādā veidā tiek iegūta tīra grīda ko ērti uzkopt. Gadījumā, ja lāvas konstrukcija liksies pārāk līgana, tad vērēs uzstādīt vertikālo statņus vēlāk.


3. Lai karsējoties pirts apmeklētāji ar mugurām nenobružātu sienas dēļus, tiek izveidotas muguriņas no 2x70mm un 1x40mm platiem melnalkšņa apdares dēļiem. 


Ja pēc kāda laika muguriņas izskatīsies ne tik svaigas, tās varēs noņemt nost, noslīpēt un uzstādīt atpakaļ.


4. Pērtuves gaisa apmaiņas kontrolei ir uzstādīti 2 ventilācijas aizbīdņi no apses koka. Labāk jau būtu melnalksnis, taču Depo bija pieejami tikai no apses.


5. Lāva atrodas 80cm no grīdas, tā ir vienlīmeņa, tāpēc ir uzmeistarots pirts sols 40cm augstumā. Uz tā var ērti pakāpties, lai tiktu uz lāvas, un, ja kādam ir pārāk karsts, uz tā var apsēsties zemāk.


6. Pirts lāvas dēļi un sols piesūcināts ar Tikkurila Supi eļļu, lai tie ilgāk saglabātu sākotnējo svaigumu un mazāk smērētos un piesūktos ar mitrumu. Pēc apstrādes ar eļļu, dēļi ir kļuvuši nedaudz tumšāki ar izteiksmīgu koka struktūras rakstu.7.  Karsētavai izvēlējos koka durvis ar stiklu. Pilnīgi stikla durvis man asociējas ar saunu, un lielu uzticību nevieš. Izvēlēto durvju bronzas krāsas stikls liekas pat nedaudz par lielu, derētu, ja tas būtu uz pusi mazāks. Durvis un kārba ir izgatavotas no apses, tāpēc gaišākas nekā karsētavas melnalkšņa apdares dēļi. Tā kā durvju kārba ir šaurāka nekā sienas biezums, durvju kārba tiek uzstādīta vienā plaknē ar priekštelpas sienu. No karsētavas puses tiek skrūvētas papildus līstes, līdz durvju kārbas biezums ir vienāds ar sienas biezumu. Tas nepieciešams ērtai durvju aplodu uzstādīšanai.


Durvju aplodām izmantoju 18x70mm biezus melnalkšņa dēļus. Dekoratīvās veikalā nopērkamās aplodas man nevieš uzticību jo ir plānas, liekas ļoti trauslas, kaut kā prasās masīvākas, pamatīgākas.


Spraugu starp kārbu un durvīm noblīvēju ar stikla vates strēmelēm.


Priekštelpas pusē durvju aploda ir veidota no 20x100mm ēvelēta dēļa. Jau minēju, ka trauslās rūpnieciskās durvju aplodas mani nepārliecina ilgtermiņa ekspluatācijā. 


8. Vietā, kur griestos ir izveidots skursteņa izvads, griestu apdares dēļi ir uzstādīti atstatus. Pēc skursteņslauķa norādes dēļu attālumam no skursteņa ir jābūt 20cm, bet manā gadījumā, līdz izolētam skurstenim pietiek ar 10cm.


Skursteņa pieslēguma gala apdarei ir uzstādīta dekoratīvā nerūsējošā tērauda plāksne.


Līdzīgs risinājums ir arī skursteņa pieslēgumam pie pirts griestu apdares dēļiem.


9. Priekštelpas loga rāmim pa perimetru tika skrūvētas koka līstes, jo rāmja biezums ir mazāks par sienas biezumu. Sprauga noblīvēta ar stikla vates strēmelēm, un tad uzstādītas aplodas.Loga palodzei tika izmantots 50x130mm biezs priedes dēlis bez zariem pirkts DEPO. Tas noslīpēts, stūri noapaļoti. Veikalā pieejamās koka  palodzes nav tik masīvas, tas ir, pēc skata trauslākas, kā arī dārgākas. 


10. Pēc karsētavas apdares pabeigšanas, tika noslīpētas priekštelpas sienas. Putekļu daudz, jātur vaļā gan ieejas durvis, gan logs. Rezultātā dēļi atgūst sākotnējo gaišumu.


Pēc slīpēšanas griestu apdares dēļi un sienas, kā arī logu un durvju aplodas nolakotas ar nitrolaku divās kārtās. Pēc pirmās kārtas lakas nožūšanas virsmas tika slīpētas ar 180 raupjuma smilšpapīru.


11. Pēc sienu apdares pabeigšanas, tika uzstādīti 30mm biezi grīdas dēļi. Gribēju vēl plānākus, taču tādus neražo. Interesēja minimāls grīdas dēļu biezums dekoratīvās apdares nolūkos,  jo uz grīdas sijām ir jau uzklāts 22mm biezs OSB, kas ir jau laba un stabila grīda.


Priekštelpas izmērs ir 2.2x2.6m, tāpēc izmantoju 4.8m garus grīdas dēļus, lai ir minimāli atgriezumi un dēļi netiek stiķēti garumā. Dēļus stiprināju klāt pie grīdas sijām skrūvējot ar skrūvēm gropē, lai skrūves nav redzamas no augšas.


Pēc grīdas ieklāšanas, to noslīpēju. lai ir līdzena, un tad nolakoju ar grīdas laku.Pēc lakas nožūšanas, grīdu vēlreiz noslīpēju. Uzstādīju grīdlīstes un nolakoju grīdu 2. reizi.


Sienu stūros uzstādīju iekšējos stūrīšus, lai ir smukāk noformētas dēļu salaiduma vietas.


12. Pirms pirmā pirts apmeklējuma ieklāju grīdas tepiķīti priekštelpā, lai nav slapjām kājām pa pliku grīdu jāstaigā, un izvietoju dažas mēbeles - beņķīšus. :)
Uz karsētavas griestiem ir sakārtotas bērzu slotas, lai žūst. Tās dod lielisku aromātu pirts priekštelpā, bet karsētavā ir jūtama melnalkšņa dēļu smarža.Vēl atliek uzstādīt galdu, normālus solus sēdēšanai un drēbju pakaramo priekštelpā, taču pirts ir jau gatava pirmajam apmeklējumam.

Vieglu garu!

26 komentāri:

 1. ...un ,piemēram, skārda plāksne uz grīdas pie kurtuves

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Jau piemirsu starp daudzajiem darbiem..., to arī skursteņslauķis atzīmēja, ka plāksne tur ir nepieciešama. Taču vēl neesmu sadūšojies skrūvēt klāt svaigi lakotai grīdai metāla plāksni brūnā krāsā. Bet tā kā drošība pirmajā vietā, būs jāaizbrauc pie skārdnieka un jāpasūta gan pirti gan mājai.

   Dzēst
 2. Sveiks!

  Vai skursteni uzstādīji pats? Varbūt esi atradis kādu labu resursu par to, kā uzstādīt šādu metāla čaulas skursteni(attālumi līdz degošajiem materiāliem, jumta savienojuma mezgli utt.)? Un varbūt vari pastāstīt, kur iegādājies visus skursteņa "pričendāļus"?

  Veiksmi darbos!

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Skursteni pirku kompānijā "Akvilon" kopā ar visiem pričendāļiem. http://www.akvilon.lv/izoletie-siltinatie-dumvadi-no-nerus-terauda
   Uzstādīšana notika sekojoši: sarunāju laiku, atbrauca nomērīja, nosauca cenu. Veicu daļēju priekšapmaksu, izgatavoja, atveda un uzstādīja. Pati skursteņa uzstādīšana notika bez manas klātbūtnes, jo bija darba diena. Atstāju tikai atslēgas no pirtiņas un vakarā skurstenis jau gatavs. Pluss, pasūtot materiālus ar darbiem kompleksā - firma atbildīga par pareiziem mērījumiem un attiecīgiem materiāliem, jo es, kā pasūtītājs, maksāju par gatavu produktu - funkcionējošu skursteni.

   Dzēst
 3. Sveiks!
  Paldies par rakstiem

  Kur Tu iegādājies kokmateriālus Salaspils apkārtnē? Vairāk interesē dēļi veidņu izveidei.
  Paldies.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Nē kokmateriālus neiegādājos Salaspils apkārtnē. Parastos kokmateriālus ņēmu placī Krustpils ielas galā pie pagrieziena uz LDZ pārbrauktuvi. Tur atsaucīgi cilvēki.
   Bet lapu koka apdares dēļu iegādei taisīju cenu aptauju, tad izvēlējos. Transports no Rīgas jebkurā gadījumā ir 15-20 EUR.

   Dzēst
 4. Plānoju vasarnīcā arī izbūvēt grīdas dēļus. Grīdas pamatne, tāpat kā tev, būs OSB. Bet ir radies jautājums, vai var grīdas dēļus likt pa tiešo OSB? Vai nevajag vēl lāgas starp OSB un grīdas dēļiem?
  Tagad jau kad kāds laiks tev ir pagājis ekspluatācijā, vai nav parādījušies defekti?
  Paldies !

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveiks
   Nekādus īpašus defektus grīdai neesmu manījis. Ja nepatīk, ka grīdas dēļi ir pa tiešo uz OSB, tad varbūt ir vērts izvērtēt variantu vispār iztikt bez OSB, un likt tos pa tiešo uz grīdas sijām. Es liku OSB, jo dēļus neliku uzreiz un bija nepieciešama pamatne staigāšanai.

   Dzēst
 5. Smuka pirtiņa sanākusi. Prieks skatīties.

  AtbildētDzēst
 6. Es savai pirtij zem un virs pirts krāsns atstāju spraugu, tā palielinot svaiga gaisa pieplūdi no priekštelpas, kas ieplūstot sasilst no krāsns.
  No pieredzes varu teikt ka pirts dēļi ar mitrumu nepiesūcas - pēc pirts lietošanas atverot augšējo ventilācijas lūku, uz lāvas atstātie dvieļi nākamajā dienā ir izžuvuši sausi.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Manā izpildījumā sprauga ir zem pelnu kastes svaigā gaisa pieplūdei pērtuvē no priekštelpas. Mīnuss tādam risinājumam - vējainā laikā pirts atdziest atri, jo siltais gaiss tiek izrauts pa ventilāciju. Tādējādi pirts atdziest 80 līdz 60grādiem pēc 2,5 stundu lietošanas (šo brīvdienu pieredze). Toties nākamājā dienā pērtuvē sauss un pirtī iekšā +20 grādi silts.
   Lieta, kas neapmierina, pēc 2 stundu kurināšanas uzvārās ūdens 50litri karstā ūdens tvertnē, kas dod tvaiku, tas ir, lieku mitrumu pērtuvē pašā sākumā. Bet pēc kādām 5-10 min kad vaļā ir apakšējā ventilācijas lūka, liekais mitrums tiek izvadīts laukā.

   Dzēst
 7. Kāpēc jūs pērtuvē dēļus sitāt horezontāli,nebūtu labāk vertikāli,liekajis mitrums ātrāk notecētu?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Stiprināt dēļus horizontāli likās ērtāk nekā vertikāli, nekādi citi apsvērumi nebija.
   Par mitrumu: mitrums pērtuvē nav pārāk liels, un ja kāds slapjums tiek uz apdares dēļa, tas iesūcās pašā dēlī. Pēc 30 min dēlis jau ir sauss.

   Dzēst
 8. Sveiks!
  Varbūt jau kaut kur minēji, varbūt nē. Saki lūdzu
  cik izmaksāja pirtiņa?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Nekur neminēju. Bet tiešām, laba doma, būs jāpievieno raksts par pirts izmaksu apkopojumu.

   Dzēst
 9. pirts priekstelpa ir likta tvaika izolacija ,barjera ja ir ta kada ?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveiks,
   Pirts priekštelpā ir likta PE plēves tvaika izolācija pirms griestu siltinājuma. Kā arī grīdā pēc OSB, tas ir, arī pirms sitlumizolācijas skatoties no telpas puses.

   Dzēst
 10. Sveiks! Kādas atsauksmes par pirtiņu ? Varbūt tagad esi secinājis, ka darītu kaut ko savādāk ? Saki lūdzu, ap kādām naudiņām Tev iznāca pirts ?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveiks.
   Pirtiņa tur labi siltumu. labi ventilējās - žūst uzkrātais mitrums pēc pirts apmeklējuma.
   Savādāk izpldītu 2 galvenās lietas:
   1. Taisītu grīdu slīpāku, lai ūdens staujāk notek uz trapu. Liekas ka uz doto brīdi slīpums 1,5cm uz m ir nepietiekoši.
   2. Būvētu pirti kā koka karkasu, jo tad ziemā ātrāk uzsiltu priekštelpa. Kā arī pērtuve būtu lielāka pie tādiem pašiem pirts ārējiem izmēriem.

   Dzēst
 11. Labdien! Interesetu pirts izmaksas. Vai sanak izdevigak sutit piemeram mucveida pirti vai tomer pasam taisit? Kadas apmeram pirts izmaksas bija +-? Paldies, gaidisu atbildi.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Plus mīnus pirts izmaksāja 7kEUR. Šis jautājums ir jāskatās kompleksi, jo izmaksas atkarīgas gan no platības gan no prasībām iekšējai apdarei.
   Andris

   Dzēst
 12. Sveiks! Vispārēja rakstura jautājums - jau kādu laiku mājā dzīvo, varbūt ir kas jauns ko pastāstīt? Kādi novērojumi dzīvojot, ko varbūt darītu savādāk? Varbūt jau plānos otro stāvu izbūvēt un apdzīvot?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveki,
   Jā, kāds laiciņš ir pagājis gan, jau 2,5 aizskrēja pagāja nemanot. Pārdomām un izmaiņām gan varētu veltīt veselu ierakstu, otro stāvu arī plānoju izbūvēt tuvākajā laikā... Bet tāpat, kā rakstam par pirts izmaksām nepietiek laiks. Būs jāsaņemās un jāieliek. :)

   Dzēst
 13. Labdien! Interesē, kā strādā granulu katls, jo ir doma tādu iegādāties. Vai esat apmierināts ar izvēli?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Labvakar.
   Granulu katls strādā kā pienākas - augsta lietderība. Ja izmanto apses granulas, kuras neveido darvu, tad ir krietni labāk. :)

   Dzēst