otrdiena, 2013. gada 27. augusts

Zemes darbi: bioloģiskās kanalizācijas ierīkošana, elektrības kabeļa un ūdens apgādes caurules guldīšana.Tā kā augusts ir viens no sausākajiem gada mēnešiem, kad gruntsūdens līmenis ir viszemākais, ir ieplānoti apjomīgākie un dziļākie zemes darbi:

 • Bioloģiskās kanalizācijas sistēmas mājai un kanalizācijas sistēmas izveidošana pirtij;
 • Elektriskā kabeļa ierakšana no mājas līdz sadales skapim;
 • Ūdens caurules guldīšana no mājas līdz dziļurbumam;
 • Zemējuma kontūra izveidošana;

Bioloģiskās kanalizācijas ierīkošana:
Kaimiņam Mārim raka kanalizāciju 3 nedēļas atpakaļ, 2,7m dziļuma bija sauss, tas nozīmē, ka arī manā gadījumā varētu būt līdzīgi un ja rakšu kanalizāciju varētu iztikt bez gruntsūdens pazemināšanas, kas nav bezmaksas pasākums. Tāpēc ar steigu ķēros klāt uzņēmuma meklējumiem, kurš var izbūvēt bioloģisko kanalizācijas sistēmu. Pēc nelielas tirgus izpētes un kvalitātes/cena izvērtējuma, izvēlējos to pašu brigādi, kura uzstādīja kanalizācijas sistēmu kaimiņam, jo:
Galvenajam inženierim (kurš izstrādā un ražo sistēmu) ir 20 gadu pieredze bioloģisko sistēmu ražošanā/uzstādīšanā;
Viens no brigādes darbiniekiem ir mana kaimiņa brālēns – sliktu mantu neieteiks;
Cena bija pieņemama – vislabākā (kā paziņam);
Elektrības pieslēguma ierīkošana:
Mājas elektrobarošanas pieslēguma izveidošanai nopirku 40m garu kabeli AXPK 4x16mm2 4. Attālums no mājas līdz sadales skapim bija 30m, bet tā kā abos galos jāatsāj montāžas rezerve, un tranšejā kabelis neguļ taisnā līnijā nopirku vairāk. Latvenergo man nodrošina 3f25A pieslēgumu. Kabelim ir tikai 4 dzīslas, tāpēc zemējums būs vietējais – izbūvēts pie mājas.
Pirts elektrobarošanas pieslēguma izveidošanai nopirku 40m garu kabeli CYKY 3x2,5m2 Trases garums no mājas līdz pirtij arī ap 30m. Slodze maza, tāpēc kabeļa šķērsgriezuma pilnīgi pietiks atliektiem galiem.
Mājas sakaru nodrošināšanai tika iegādāts zemē guldāmais UTP kabelis un d50 caurule nākotnes pieslēgumiem, lai nav jārok vairāk mājas pagalms, ja būs nepieciešamība guldīt papildus kabeļus – elektrības vai sakaru.
Ūdens apgāde:
Vēl pagājušo gadu ierīkojām ar kaimiņu Māri vienu dziļurbumu uz dviem, šogad pieslēgums. Tā kā mājas pamatos ir izveidots ievads no D40 gofrētās caurules ūdens pieslēgumam, tad Depo iegādājos 42m garu ūdens cauruli d25 ar sienas biezumu 2mm.

Darbu gaita:
8:15 kanalizācijas ierīkotāji bija ieradušies, uz 8:30 sarunāts traktors. Vēl pirmajā tikšanās reizē vienojāmies par kanalizācijas sistēmas uzstādīšanas vietu, taču pirms darbu sākuma tika pārbaudītas āderes, un tā kā sākotnējā vieta sakrita ar āderu krustpunktu – mainījām kanalizācijas izvietojumu. Kā, par brīnumu – jaunā vieta sakrita ar TP iezīmēto . :)
Pēc mājās iekšējā kanalizācijas tīkla ierīkošanas biju atstājis vaļā kanalizācijas caurules izvadu. Nebija jēga rakt ciet, jo tāpat būs jārok vaļā kabeļu un ūdensvada pieslēgšanai.
8:45 atbrauca traktors. Tā kā kanalizācijas sistēmai paredzēto dzelzsbetona grodu piegāde kavējās, traktors līdzināja vienu no 3 melnzemes kaudzēm, jo plānotā kabeļu trase bija zem vienas kaudzes malas, un raka tranšeju elektrības, UTP kabeļa un ūdens caurules guldīšanai, kas ir dziļāk nekā kanalizācija. Cieņu vīriem – palīdzēja kabeļu guldīšanas darbos kamēr gaidījām grodus.

10:00 atveda skalotos oļus filtrācijas aku uzstādīšanai.
11:00 atveda d1,5m, h1m 2gab godus ar dibenu mājas kanalizācijai un d1 h1m+0,5m bez dibena pirts kanalizācijas sistēmai.
Kamēr krāmēja laukā DzB grodus no smagā auto piekabes, tika rakta ap 2,7m dziļa bedre mājas kanalizācijas sistēmas uzstādīšanai. Par laimi bija sauss un grodus varēja uzstādīt bez ūdens sūknēšanas laukā no bedres.

12:00 traktors iecēla bedrē 1,5m diametra DzB grodus, vīri sāka montēt bioloģisko sistēmu un veidot mājas kanalizācijas tīkla pieslēgumu, guldot d110 cauruli ar kritumu 2mm uz 1m. Kritums ir tik mazs, lai biezā frakcija nenogulsnētos (neiztecētu ātri ūdens prom) un sistēmu neaizdambētos.
13:00 Vīri montē sistēmu, pa to laiku traktors rok tranšeju, turpinu saviem spēkiem kabeļu un ūdens vapgādes caurules guldīšanu.

15:00 Kabeļi un ūdensapgādes caurule ieguldīta – traktors rok tranšeju ciet;

15:30 Traktors rok bedri pirts kanalizācijas sistēmas DzB grodu uzstādīšanai. Šoreiz bedre ir seklāka – 1,5m dziļa, tā lai groda dibens būtu zemāk par grunts sasaluma dziļumu.

16:00 tiek iecelti bedrē DzB grodi, iekšā un apkārt grodam iebērti skaloti oļi ar mērķi – ūdens infiltrācijas uzlabošanai gruntī. Pirtī nebūs tualetes, tāpēc grodā nāks iekšā pelēkie mazgāšanas ūdeņi. Tie pēc nostāvēšanās kārklu slotu mudžeklī (ziepju savākšanai) iesūksies gruntī.
16:30 mājas un pirts kanalizācijas sistēmu uzstādīšana ir galā. Traktors ber ciet grunti un planē pagalmu līdzenu. 

 
Netiek bērta ciet vieta pie ievadiem mājā – jo jāveido zemējuma kontūrs, lai nav jārok vaļā vēlreiz. Sarunāju ar brālēnu, ka tuvāko dienu laikā atbrauks palīdzēt to uzstādīt  - viņam ir zemējuma stieņu dzenamais agregāts.
18:30 darbs pabeigts. Vēl papildus jāpielīdzina ar lāpstu un grābekli, bet tas citu dienu.

Bildes pirms


un pēc zemes darbu veikšanas – iespaidīga ainavas izmaiņa.

Nākamie šī gada (septembrī, kamēr sauss) lielākie zemes darbi:
Mājas zemējuma kontūra izveidošana, elektrības kabeļa ierakšana no mājas līdz pirtij un 2 atlikušo melnzemes kaudžu līdzināšana, lai nākošgad aug zaļa zālīte. :)

14 comments:

 1. Redzēsim kā tev šī kanalizācija funkcionēs. Man uz māju ar vannas istabu, tualeti, un izlietni virtuvē ir daudz nopietnāka sistēma- 2 nosēdakas kurās arī notiek arī infiltrācija- 1. +/- 10 m3 tajā man viss ierūgs, 2. 15 m3 no tās notekūdeņi iet uz infiltrācijas trubām. 2 trubas katra ap 20m un visa šī sistēma jau tā knapi funkcionē un pavasaros nākas ūdeni manuāli pārsūknēt uz blakus pļavu tāka skaties.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveiks, iespaidīga gan tev sistēma ar 10m3+15m3 tilpumu. Manējā varētu būt kādas 10x mazāka, paredzēta 4 cilvēkiem. Šobrīt vēl sistēma nefunkcionē, jo māja netiek apdzīvota. Par pirmo ekpluatācijas pieredzi pavasarī došu ziņu.

   Dzēst
 2. Off: Vai Jums ir metāla ardurvis? Kur pasūtija?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Tās ir standarta JenWelden ārdurvis, koka rāmis ar EPS200 siltinājumu. Neņēmu metāla, jo sals cauri. No drošības viedokļa metāla durvīm maz jēgās - izdevīgāk pieslēgt signalizāciju visai mājai, jo zaglis var iekļūt iekšā arī pa logu neuzlaužot durvis.

   Dzēst
 3. Bioloģiskā kanalizācija, manuprāt, ir ļoti labs risinājums. Kā arī nav lielas izmaksas.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Bioloģiskās kanalizācijas izmaksas ir vērā ņemamas, kaut ja salīdzina ar centrālās pilsētas kanalizācijas lietošanas izmaksām. Par Bio kanalizācijas uzstādīšanai iztērēto naudu ir iespējams lietot pilsētas kanalizācijas bez bēdas ~20 gadus. Bet ne visur pilsētas tīkli ir pieejami.

   Dzēst
 4. Neticiet tam ka kanalizācijai vajaga mazus kritumus.,jo nekad jau caurule nav pilna in līdz ar to uz caurules siennām nogulsnējas taukaini atkritumi. Lai tā nebūtu es 40 gadus atpakaļ ierīkoju kanalizāciju ar kritumu 50 cm uz 80 metriem un kalpo vēl šodien,jo visi taukainie nogulsnējumi tiek aizskaloti ar ātru ūdens straumi. JĀNIS

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Lieta tāda, ka tauki negrimst, un ja caurulē būtu vienmēr ūdens, tie nekad nenogrimtu un nenosēstos, vai ne? Ar jaunu ūdens porciju tos skalotu arvien tālāk līdz bioloģiskās kanalizācijas tvertnei. Ja kritums liels, tad ūdens aiztek, un daļa tauku, kas nepaspēja ūdenim līdzi, nogulsnējas. Jā, daļu tauku noskalo nākošais ūdens, tomēr pastāv aizsērēšanās risks.
   Bet, katram sava pieredze, dzīve rādīs kā ir labāk :)

   Dzēst
 5. Cik izmaksāja šis biokanalizācijas risinājums?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Bioloģiskās kanalizācijas izbūve 2013. gadā izmaksāja ap 1800LVL, skat: http://gimenesmaja.blogspot.com/2015/01/majas-izmaksu-apkopojums.html

   Dzēst
 6. Izskatās, ka darbi tika paveikti diezgan operatīvi.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Tā arī bija. No otras puses, kāda jēga vilkt garumā, jo traktoram jāmaksā par objektā pavadītajām stundām. Tāpēc ir svarīga darbu plānošana un pareiza to izpildes secība, lai nav tehnikas dīkstāves.

   Dzēst
 7. Sakiet, jūs neatceraties ,kā ir ar 4 dzislu vada pievienosānu ?
  man mulsina fakts, ka 4 dzislu kabelim ir 3 fazes vadi un dzelten/zals (zeme), bet visi runā par atkartotiem zemejumiem.
  tad sanak , ka nav nulles vispar ? viena zeme nno kastes atnak, otru uztaisa vietējo

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Sveiki,
   Man arī bija 4 dzīslu AL kabelis, dzīsla 10mm2, no LE sadales skapja līdz mājas sadalei. Pa to tika padotas 3 fāzes un nulle pa dzeltenzaļo dzislu. Pie mājas taisīju atkārtoto zemējuma kontūru. Taču no izmaksu viedokļa lētāk ir guldīt papildus dzīslu (kabeli), lai nodrošinātu zemējumam no LE skapja nekā ierīkot zemējumu pie mājas.

   Dzēst