svētdiena, 2013. gada 10. marts

Krāsns apkure

Papildus granulu katlam, kas ir plānots kā mājas pamata apkure un siltā ūdens sagatavošanas ierīce, ir doma uzbūvēt mājās malkas apkures krāsni - kamīnu. Sākotnēji, bija doma ierīkot kamīnu viesistabā, bet tā kā tam ir zems lietderības koeficients, tad tā vieta labāk izmantot kamīnkrāsni. Rezultāta kamīnkrāsns pildīs ne tikai vizuāli estētisko dekora funkciju (sniegs omulību mājoklī) viesistabā, bet arī būs atbalsts pamata apkures veidam - granulu apkures katlam, un būs ekspluatējama elektroenerģijas padeves pārrāvuma (ļoti maz ticams) gadījumā kā arī pavasaros un rudeņos, kā pamata apkure.

Meklējot piemērotāko kamīnkrāsns modeli tika uzstādītas sekojošas prasības:
 • Maksimāli kompakta - izbūves ekonomijai; 
 • Ar siltumuzkrājošu (termoakumulējošu) funkciju;
 • Mazs krāsns dziļums, jo tiks izvietota telpas vidū pie sienas vietas ekonomijas dēļ;
 • 2 ķieģeļu (500mm) platas kurtuves durtiņas, lai var iemontēt durvis ar lielu stiklu un vērot liesmu kā kamīnā;
 • Krāsns platums līdz 4,5 ķieģeļi, lai pietiktu vietas iemontēt 2 ķieģeļu durvis un telpas ekonomijas dēļ;
 • Augsts lietderības koeficients ar zemu dūmgāzu temperatūru skurstenī (150-200 grādi pēc Celsija) - kurināmā ekonomijai un maksimālai siltuma atdevei.
Smeļoties informāciju tīmeklī, grāmatās un ietekmējoties no drauga Valda (viņš savā vienistabas dzīvoklī ir uzmūrējis krāsni par 500 LVL) izvēle krita uz Krievijā izstrādāto tipveida krāsns risinājumu ar somu "furnitūru":


Tā atbilst visiem manis izvirzītajiem augstākminētajiem kritērijiem, taču nav pietiekoši platas kurtuves durvis. Oriģinālajā risinājuma ir 1,5 ķieģeļu platas durvis, taču nedomāju, ka būs problēma, ja durvju platums būs palielināts līdz 2, izmantojot pieskaldītos kurtuves ķieģeļus.

Krāsns tiks izvietota:
 •  viesistabā 120mm attāluma no iekšējās sienas, lai kamīnkrāsns aizmugurējā siena piedalās siltuma apmaiņā. Savienojuma vieta tiks nosegta ar reģipša loksnēm (lai nekrājas gruži), kurās būs iestrādātas ventilācijas restes.
 • tuvu pie ieejas nišas, lai siltais gaiss var cirkulēt pa mājas 1. stāvu un ar savu 2.97kW jaudu (2 kurināšanas reizēm diennaktī) dotu atspaidu granulu katlam. 
Kamīnkrāsns izvietojums ir lielākais sarkanais taisnstūris.
Pamati kamīnkrāsnij:
 • Tā kā krāsns būs ar pamatīgu svaru -  ap 1,5 tonnas, tad pamats dzelzsbetona ar stiegrojuma sietu  pamatu apakšējā un augšējā joslā;
 • Atsevišķi stāvošs;
 • 0.5m dziļumā, mērot līdz betona grīdas augstumam, izolējot pa perimetru ar 50mm EPS putupolistirolu no siltās grīdas betona.
Skurstenis.
Šāda tipa krāsnij pēc projekta ir paredzēts mūrēts ķieģeļu skurstenis, kurš tiek balstīts uz pašas krāns, taču risinājuma, izbūves vienkāršošanas un ekspluatācijas (zema dūmgāzu temperatūra) dēļ ir doma izmantot mūsdienīgu moduļu keramzīta ar keramisko čaulu + ventilācija kanālu, kas tiks uzstādīts uz pašas krāsns.
 
Durtiņas - 500mm platumā un 400mm augstumā ar stiklu liesmas vērošanai un infrasarkanā starojuma uztveršanai.


Krāsni plānoju izbūvēt pirmo (pirms granulu katla) un ekspluatēt pirmo ziemu, lai būtu iespējams veikt iekšdarbus plusu temperatūrā. Tad jau manīs tās jaudas nepieciešamību, jo mājas 1 stāva apsildei ir nepieciešama 5.6kW jaudīga apkures iekārta.

Pirms izbūves ir jautājumi:
1. Vai izvietojums ir optimāls un 120mm attālums no iekšsienas ļaus maksimāli izmantot krāsns aizmugurējās sienas siltuma jaudu?
2. Pamatu dziļums - vai 500mm, varbūt var seklākus, vai nepieciešams dziļākus?
3. Dūmenis - krāsns dūmeņa izeja ir tainstūrveida, bet moduļa skursteņiem keramikas čaula ir apaļa. Kāds būtu optimālākais risinājums hermētiskas pārejas izveidošana? Vai varbūt nemocīties un mūrēt uz augšu no ķieģeļiem?
4. Kurtuves durtiņas - ir pieejamas ar 1 un ar 2 durvīm. Kādi +/- katram veidam?

Būšu pateicīgs par priekšlikumiem un risinājumiem.

5 komentāri:

 1. Palasi vai ekonomiski izdevigāk nav murēt no bruģakmeņiem, siltumietilpība lielāka nekā kieģelim, bet maksā ganjau letāk. Aplimēt vari ar dekorativo ķieģeļu flīzi vai kaut ko lidzīgu.

  Kurtuvē gan vajag šamotu

  AtbildētDzēst
 2. Vai vari padalīties ar informāciju, saiti, kur tāds variants ir realizēts? Cik izmaksāja?

  AndrisL

  AtbildētDzēst
 3. Informācija balstīta uz ziepjakmens krašņu izpētes. Dzivē iespējams tada nav un bruģakmens ir minēts tikai kā piemērs betonviedīgu bloku izmantošanai. Ziepjakmeni reklamē ar tekstu *Siltumietilpība par 20% lielāka nekā kieģelim*... :)

  Vairāk pašam japapēta vai jajautā @ būvniecības forums.

  AtbildētDzēst
 4. OK, ja informācija ir balstīta, tad ir veikta izpēte, kur ar to var iepazīties? Nav vajadzības izgudrot velosipēdu, vairākas reizes...
  Reklāmas atstāsim mārketinga speciālistiem, tur viņi ir spēcīgi.

  AndrisL

  AtbildētDzēst
 5. *When temperatures get extremely high, (above 1000 degrees F), calcium aluminate cement produces a fire-resistant concrete.*

  Es nēsmu izpēti veicis, bet lasu par to kas notiek pasaulē. Varbūt kādam bus velme padziļināti izpetīt šo niansi.

  AtbildētDzēst