piektdiena, 2011. gada 11. novembris

Mājas pamati, zemes darbi

2011. gada plānos bija tikai pirts būvniecība, mājas pamati un būvniecība bija ieplānota uz 2012. gadu, taču negaidīti sievas brālis Raivis piedāvāja variantu: atvest smiltis, kuras palikušas pēc citas privātmājas pagraba rakšanas. Smilšu kopējais apjoms bija ap 160m3, un mājas īpašniekam tās bija traucēklis, jo nezināju kur tās likt. Vienošanās ar mājas saimnieku bija tāda, ka man bija jāapmaksā smilšu vešanas transports, bet mājas īpašnieks apmaksāja iekraušanu. Labi man un labi viņam.
Tādu izdevību nevarēja laist garām un būvniecība sākās. Koriģētais plāns rudenim bija norakt melnzemi 0.4m līdz 0.5m augstumā zem mājas pamatiem un iebraucamā ceļa, un savest melnzemes vietā smilts, kas būtu laba būvpamatne mājas būvniecībai nākamajā gadā, aizstājot daļu no nepieciešamā apjoma zem betona grīdas uz grunts. Izrakto melnzemi ~80m3 apjomā vēlāk izmantotu zemes gabala planējumam un līdzināšanai.
Realizācija:
  • ·         Tika izveidoti mājas asu iznesumi;
  • ·         Tika atzīmēts laukums 1,5m ārpus mājas asīm un iebraucamā ceļa platībā melnzemes norakšanai;
  • ·         Sarunāts traktors melnzemes norakšanai.

 
Vienas dienas laikā, traktors tika ar uzdevumu galā. Pabeidza rakt bez manas klātbūtnes un ierodoties būvlaukumā nākamajā dienā skats bija pa-briesmīgs – kā pēc kara darbības. Varbūt tādas sajūtas radās tāpēc ka iepriekš bija gluda pļava.

Vienas dienas laikā tika savestas 9 kravas ar smiltīm, ko paveica 2 auto, vienam kravas kastes tilpums bija 16m3, otram 18m3. Izdevīgāk bija ņemt liela tilpuma auto, jo tad vienā reizē var atvest vairāk beramā materiāla.
Pamatnes sagatavošanas process (smilšu vešana un blietēšana) tika noskatīts no Jāņa blogā: salmiunmali.lv. Pirms darbu veikšanas bija būtisks jautājums: blietēt smiltis ar viborblieti, vai neblietēt un paļauties uz dabas un fizikas spēkiem?
Tā kā biju plānojis būvēties nākamajā gadā, tad likās, ka pietiks ar ziemas sniega un sala pieblietējumu, ko radītu pašu smilšu svars. Meklējot atbildi, tika izveidota diskusija par šo tēmu: building.lv, mājas lapas forumā, kur no alībnieku komentāriem nonācu pie secinājuma, ka drošāk blietēt. Man par veiksmi, traktora īpašniekam, kas noraka melnzemi un līdzināja smiltis, bija pieejama bliete 140kg. Paņēmu no viņa pa 10LVL dienā, atkrita rūpes  gādāt smago agregātu pašam.
Apbūves placim ir slīpums 0,5m un tā kā smilts uzbērums tika veidots līmeni atvestie 180m3 smilšu bija par īsu. Iegādājos papildus 20m3 pa 60LVL, no tuvējā karjera. Šo daudzumu pašrocīgi nolīdzināju izvadājot ar ķerru un patērējot ap 8h. Lai piekrautās (100l) ķerras riteņi negrimtu iekšā smiltīs, uz smiltīm tika guldīts dēlis. Pa to braukt daudz vieglāk.

Šim gadam viss, 2012. gadā kārta pamatiem.