Lapas

svētdiena, 2014. gada 23. februāris

Baltā sienu apdare

Paralēli ģipškartona griestu uzstādīšanai, tika veikta arī sienu apdare.
Tā kā sienas mūrētas, bija vēlme izmantot to termo-masu istabas temperatūras un mitruma stabilizēšanai, tāpēc sienu apdarei tika izvēlēts apmetums. Tam ir vēl papildus plus - apmetums noblīvē visas spraugas starp blokiem tādējādi nodrošinot mājas blīvumu un labāku skaņas izolāciju starpsienām.

Pirms apjomīgajiem apmetuma iestrādes darbiem, tika uzstādītas logu palodzes.

Aiļu apdarei tika izmantots "zaļais" mitrumizturīgais reģipis, līdzīgi kā kurtuvei. Visiem 1. stāva mājas logiem pietika ar divām 3m garām loksnēm. Tas tāpēc, ka ailes dziļums ir tikai 150mm - bloka biezums 250mm, loga rāmis 88mm.

Logu ailēm pa perimetru un ārējos stūros tika uzstādītas cinkotas metāla stūra šīnas. Durvju ailēm tās neizmantoju, jo tiks izmantotas regulējamas durvju kārbas pilnā starpsienas dziļumā.
Steidzamā kārtā, darba dienu vakaros un brīvdienās, izveidotajos vadu kanālos tika uzstādīti elektrības kabeļi.


Pirmajā rupjajā sienu apdares tūrē tika izmantots ģipša apmetums "Rotband", iestrādāts ar rokām. Tā kā sienas samūrētas taisnas, tad ar tika klāta plāna kārta lielāko lokālo sienu nelīdzenumu aizpildīšanai, tai skaitā, kabeļu kanāliem.
Otrajā kārtā tika izmantots smalkā špaktele Vetonit LR. Strādnieki ieteica izmantot arī Kestonit LH, kas ir it kā lētāks, taču salīdzinot 1kg cenu veikalā "Depo" starpības gandrīz nav, tikai Vetonit LR ir 25kg maisos, bet Kestonit LH ir 20kg. :) Šķietams 1 maisa lētums par labu 2. špakteles variantam. Bet tā kā Vetonit sastāvā ir kaļķis, kas ir antiseptiķis un kavē sēnīšu augšanu telpās, tad turpmāk izmantoju tikai to.


Sienu apdares laikā ārā bija lielais aukstums tiktāl, ka dibultās sitkla pakešu rūtis sāka rasot. Iekšā bija ap 70% mitrums, tāpēc plūdu novēršanai uz logu palodzēm uz vairākām dienām tika noīrēts mitruma savācējs. Lieta nepieciešama - taču tā lietderībā biju nedaudz vīlies, jo 5 dienu laikā, tas savāca tikai ~50l ūdens.
Pēc sienu slīpēšanas, gruntēšanas, piešpaktelēšanas un vēlreiz gruntēšanas tās ir gatavas galīgai apdarei. -  krāsojamās tapetes dzīvojamās zonās, bet vannasistabā un virtuves zonā keramiskās flīzes.

Dažās sienu apdares vietās tika izmantots arī reģipsis. Piemēram, trepju telpas ailes sašaurināšanai, lai tajā varētu tur uzstādīt durvis un līdz 2.stāva izbūvei trepju telpu izmantot kā noliktavu. Reģipša konstrukciju būs vieglāk izjaukt nekā tagad mūrēt gāzbetonu un pēc tam to lauzt laukā.


 Kā arī vannas istabā, lai paslēptu  kanalizācijas un ūdens vada caurules uz 2. stāva vannas istabu. 


Viesistabas siju galīgai apdarei tika nolemts tās ietonēt izmantojot RILAK Furnicolor Nr1 koka mēbeļu krāsu, jo gaišā priede nebija interesanta no dizaina viedokļa, kā arī siju krāsa nebija viendabīga - viena gaišāka, otra tumšāka. Krāsa tika šķaidīta, lai iegūtu viegli brūni/oranžīgo toni. Lai sijas nezaudētu savu sākotnējo nokrāsu ekspluatācijas laikā, tās tika pārklātas ar RILAK nitrolaku 1 kārtā. Siju apdarē palīdzēja sieva, jo darbiņš nav grūts, bet prasa daudz laika, pacietības un rūpības. Paldies viņai.
Ja sākotnēji būtu zinājis cik daudz laika patērēs atklāto siju griestu izveide - padomātu 2 reizes vai tādus vajag.


Tuvākajā laikā ir jāpiebeidz elektrības lietas un jāveic sienu galīgie apdares darbi.

piektdiena, 2014. gada 7. februāris

Reģipša griestu uzstādīšana

Iekšējā apdare tiek sākta ar griestu uzstādīšanu, ievērjot putekļu biršanas likumu - no augšas uz leju. :)
Visās istabās ir plānots uzstādīt reģipša plākšņu griestus, izņemot vannas istabu. Tur būs  PVC dēļu apdare viena iemesla dēļ - tie ir izjaucami un atkal saliekami kopā. Moments ir svarīgs, jo virs 1. stāva vannas istabas ir 2. stāva vannas istaba, kur nākotnē būs jāuzstāda kanalizācijas un ūdens caurules. Tāpēc izjaucama griestu apdare vannas istabā krietni atvieglos piekļuvi komunikāciju ierīkošanai.

Reģipša griestu izbūves "klasika"...
  • Pa istabas perimetru tiek uzstādīts UD metāla profils;
  • Pie griestu brusām tiek pieskrūvēti U veida distanceri;
  • CD profili tiek ievietoti UD profilos  ik pēc 40cm, un pieskrūvēti klāt U veida skavām, izveidojot nešošo konstrukciju reģipša loksnēm.
 

Pasūtītie profili ir 3m gari , taču dažās istabās sienas  bija garākas, tāpēc nācās izmanto CD profilu pagarinātājus.


Pirms tiek skrūvēts klāt reģipsis, ir jāsavelk  elektrības kabeļi rozetēm, gaismām, Cat5 un koakasiālie kabeļi.


Viestistabā bija vēlme eksponēt sijas griestu pārsegumā. Tāpēc UD un CD profili tika uzstādīti tā, lai reģipsis būtu uzstādīts 10cm virs siju apakšējās daļas.


Vannas istabā, pirms slapjo darbu sākuma, griestu tvaika izolācija tika pielīmēta pie sienas ar bitumena lentas palīdzību. Visās pārējās istabās, kur nav tik liels mitrums ekpluatācijas laikā,  tvaika izolācija tika piespiesta pie sienas ar UD profila palīdzību.


Reģipsis tiek skrūvēts gareniski CD profiliem.

 

Attālums starp pārseguma  sijām ir ~60 cm, kas paātrina griestu apšūšanu ar reģipsi viestistabā, jo var skrūvēt klāt  uz pusēm, visā garumā, pārgrieztu 120cm platu reģipša loksni.
 

Skrūvju, lokšņu salaiduma vietas  un lokšņu pieslēgums sienām tiek aizpildīts ar  Knauf Fugenfüller leicht, kas tiek pastiprināts ar stiklašķiedras sietlentu. Visam apjomam pietika ar vienu 25kg maisu, taču tika izmantots ap 250m sietlentas.  


70% no visa sietlentas apjoma tika izmantoti viestistabā, jo to bija nepieciešams iestrādāt pārseguma sijām abās pusēs, lai nākotnē tiktu samazināts plaisu rašānās risks starp koku un reģipsi. Papildus drošībai savienojuma vietā tika iespiests akrils.
Pirms griestu špaktelēšanas pārseguma sijas tika noslīpētas un nolīmētas ar 50mm platu krāsotāja lentu aizsardzībai no krāsas un špakteles.

Vēl esmu pārdomās par pašu siju beigu apdari, vai nu tās vienkārši nolakot, atstājot gaišo priedes krāsu, vai arī notonēt tumšāku līdz riekstkoka krāsai. Griesti balti.

Pēc reģipša šuvju špaktelējuma noslīpēšanas, griesti tika gruntēti un plānā kārtā nošpaketelēti ar zaļo Sheetrock.


Tad vēlreiz noslīpēti,  gruntēti un nokrāsoti ar 3 (matēta) numura balto Vivacolor krāsu.



Reģipša griestu uzstādīšanu veica tie paši puiši, kas veica fasādes siltināšanu un apdari. Darbs tika paveikts pāris nedēļu laikā un tagad griesti gatavi gasmekļu uzstādīšanai.